See Halinalle on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "halinalle"
},
"expansion": "halinalle",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< halinalle",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "8/nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Halinalle",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalle",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallein",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Halinallea",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalletta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "8/nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Halinalleani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinallettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Halinalleasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinallettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Halinalleamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinallettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Halinalleanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinallettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Halinalleaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinallettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Halinalle",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Halinalle",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Halinall",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-nalle"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nalle-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Care Bear (fictional character)"
],
"id": "en-Halinalle-fi-name-xDi18TJc",
"links": [
[
"Care Bear",
"Care Bear"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑliˌnɑlːe/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝liˌnɑ̝lːe̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑlːe"
}
],
"word": "Halinalle"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "halinalle"
},
"expansion": "halinalle",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< halinalle",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "8/nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Halinalle",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalle",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallein",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Halinallea",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalletta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "8/nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Halinalleani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinallettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Halinalleasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinallettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Halinalleamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinallettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Halinalleanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinallettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nalle",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Halinalleaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinallekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinalleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halinallettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinallettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halinalleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halinalleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Halinalle",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Halinalle",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Halinall",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-nalle"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nalle-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlːe",
"Rhymes:Finnish/ɑlːe/4 syllables"
],
"glosses": [
"Care Bear (fictional character)"
],
"links": [
[
"Care Bear",
"Care Bear"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑliˌnɑlːe/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝liˌnɑ̝lːe̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑlːe"
}
],
"word": "Halinalle"
}
Download raw JSONL data for Halinalle meaning in All languages combined (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.